Vestel Sincan, Yenikent, Fatih Yetkili Servis Kartek

Maraşal Çakmak Mahallesi

Göktuğ Cad. No:43 Sincan

Kartek Yetkili Servis

Klimanız Yaza Hazır mı?
Uzmanlar daha sağlıklı bir klima kullanımı için yaz gelmeden klimaların temizlenmesini tavsiye ediyor. Siz de elinizi çabuk tutun klimanın yayacağı zararlı bakterilerin sizi hasta etmesine izin vermeyin.
 
Klima temizliğinin, gerek sağlık, gerekse de enerji tasarrufu bakımından önem taşıyor. "Klimalar, çalışma prensibi olarak ortamdaki havayı emiyor, istenen sıcaklığa getirdikten sonra geri veriyor. Bu esnada havvada yer alan tüm faydalı zararlı bakterileri tozları partikülleri emiyor. Bu zararlı bakteriler ve toz parçaları, klimanın filtre ve iç sistemlerinde hapsediliyor. Klima uzun süre temizlenmediğinde bu filtrelerde yer alan kirin oranı da artıyor. Filtrelerde biriken bu parçalar zamanla bakteriler halinde klimanın püskürtme kanallarına sızabilir ve size bu bakterili havaı gönderebilir. Literatürde "Lejyoner Hastalığı" olarak bilinen hastalık, tam olarak bu şekilde oluşmaktadır.
 
Ayrıca sağlık dığında bu bakteriler gerekli kanlları kapatarak size gelen havanın yoğunluğunu da etkileyerek yeterince soğutma sağlamaması durumuyla da karşı karşıya bırakmatadır. Bu da size  daha fazla enerji tüketimi anlamına gelecektir.
 
Klima Temizliğinin Faydaları
 
Kullanıcıların sağlığı başta olmak üzere klima temizliğinin yaklaşık yüzde 40'a varan enerji tasarrufu sağladığını belirten Uğur Klima uzmanları, "Hoş olmayan kokulardan kurtulmanız ve polen ile bakterilerden arınmış bir hava solumanız mümkün olur. Hava kalitesi artar. Bakım ve onarım masrafları düşer. Kirli bir klimanın kompresörü daha düzensiz çalışacağından, arıza yapmaya meyillidir. Klimanın kullanım ömrü artar. Drenaj sistemindeki tıkanmalar engellenir" diyerek klima temizliğinin yılda 3 kez yapılmasını önerdiler.
 
Uzmanlar klima filtrelerinin ise, ortamdaki hava kirliliği seviyesine göre daha kısa aralıklarla yapılması gerektiğini kaydederek klima bakım ve temizliğinin de mevsim geçişleri döneminde yapılmasının daha iyi olduğunu ifade ettiler.